אקו"ם - איך זה עובד?

517
חתונה היא אחת ההחלטות החשובות ביותר בחייכם, לאחר ההתרגשות הראשונית ולאחר שסיפרתם לכל החברים בפרטי פרטים על ההצעה הרומנטית, נשאר לכם רק פרט אחד- לתכנן חתונה...
אקו
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!
מזל טוב, החלטתם להתחתן!
חתונה היא אחת ההחלטות החשובות ביותר בחייכם, לאחר ההתרגשות הראשונית ולאחר שסיפרתם לכל החברים, נשאר לכם רק פרט אחד- לתכנן חתונה.
לתכנן חתונה זה לא פשוט, יש כל כך הרבה דאגות: באיזה תאריך, אולם או גן, קרוב להורים או במדבר, איזו שמלה, להזמין את הנכדים של הדודה או להסתכן בפרצופים לכל החיים,
את מי להושיב ליד מי, מי כבר שולם ומי עדיין ברוגז ועוד הרבה החלטות גורליות.
הורידו דאגה אחת מליבכם, קבלו רישיון מאקו"ם עוד היום!
 
מובן לנו שעלינו לשלם לכל אותם אנשים שתורמים להצלחת האירוע שלנו. הרי לא יעלה על דעתנו לא לשלם לתקליטן, לאולם או לבוטיק הכלות, נכון?
ללא ספק מציאת התקליטן המתאים לנו ביותר היא אחד הדברים בהם אנחנו משקיעים הכי מאמץ, שכן, מוסיקה היא הגורם החשוב ביותר להצלחת האירוע שלנו. התשלום לתקליטן הוא על עבודתו בלבד, הוא אינו כולל את כל אותם יוצרים שעבדו כל כך קשה בשביל לכתוב, להלחין ולעבד את המוסיקה שבזכותה האירוע שלכם מוצלח כל כך. יצירתם המוסיקלית היא רכוש לכל דבר ואסור לעשות בה שימוש ללא קבלת רשות מבעליה וללא תשלום - בדיוק כמו כל מוצר אחר. רק היוצר או אקו"ם, יכולים לאפשר את השימוש במוסיקה ולקבל תשלום עבורה. זכויות אלה מעוגנות בחוק זכות יוצרים המנדטורי שנחקק בשנת 1911 ועודכן בכנסת ישראל בשנת 2007.
 
 
אז מי אלו אקו"ם ומה הם רוצים?אקו"ם (אגודת קומפוזיטורים, מחברים ומו"לים) זו האגודה הגדולה ביותר בארץ בנושא זכויות יוצרים. אקו"ם  שומרת על זכויות היוצרים ומייצגת מיליוני מלחינים, פזמונאים, משוררים, סופרים, מו"לים למוסיקה, מעבדים, תסריטאים ומתרגמים מישראל ומרחבי העולם. מטרתה של אקו"ם היא קבלת וחלוקת תמלוגים ראויים והוגנים ליוצרים, חברי אקו"ם, עבור השימוש ביצירותיהם.
 
 
כל הרפרטואר תחת קורת גג אחת-  תארו לכם שלפני החתונה הייתם צריכים לפנות לכל יוצר ויוצר ולנהל איתו משא ומתן לגבי השמעת השיר שלו באירוע, נשמע מעייף, נכון?
אקו"ם פוטרת אתכם מהצורך לכתת רגליכם, בכתובת אחת (אתם יכולים לעשות זאת גם באינטרנט או בטלפון), תוכל לקבל רישיון לכל הרפרטואר של אקו"ם, עברי ולועזי.
ואם במוסיקה לועזית עסקינן, אחת השאלות שעולה רבות היא לגבי המוסיקה הלועזית, זו טעות נפוצה לחשוב שבאירוע שמשמיעים בו מוסיקה לועזית בלבד אין צורך לשלם על רישיון. חלק גדול מהרפרטואר של אקו"ם הוא לועזי. הרפרטואר הלועזי כולל מוסיקה מכל העולם ובכל השפות כמו: רוסית, טורקית, הודית וכמובן אנגלית. האגודה חתומה על הסכמים לייצוג זכויות עם כ-100 אגודות אחיות ברחבי העולם ושייכת לארגוני הגג הבינלאומיים לזכויות היוצרים.
המשמעות היא שיוצר ישראלי מקבל תמלוגים מאקו"ם עבור ביצוע יצירתו בחו"לב אמצעות האגודה המקבילה בחו"ל ולהיפך - אקו"ם גובה תמלוגים גם עבור יוצרים ברחבי העולם ומעבירה אותם לאגודות המתאימות בחו"ל.
 
וקצת היסטוריה- עד שנת 2003 אקו"ם גבתה מאולמות השמחה תשלום שנתי ללא תלות במספר האירועים שבוצעו באולם בפועל. לכן, אם ערכתם אירוע משפחתי לפני 2003 לא ביקשו מכם לשלם רישיון לאקו"ם.  משנת 2003 השתנה מודל הגבייה והתשלום כיום הוא 180 ₪ + מע"מ לכל אירוע משפחתי. על כל הצדדים המעורבים באירוע לדאוג לרישיון ולא רק על בעל האולם.  
כל אירוע משפחתי בו מושמעת מוסיקה בכל אמצעי שהוא (דיסק, תקליטן, להקה,זמר ועוד ) לרבות אירוע ברית/ה המלווה במוסיקת רקע בלבד אשר מסופקת ע"י האולם, מחויב בתשלום.
 
 
אירועים במגזר הדתי,חרדי, חסידי – אירועים השייכים למגזר החרדי בהם מושמעת מוסיקה חרדית בלבד מחוייבים בתשלום גם הם. לאחרונה התקבל פסק הלכה ממרן הרב עובדיה יוסף שליט"א – ומרן הרב אלישיב שליט"א - אשר קבעו חד משמעית שאסור להתחמק מתשלום זה.
 
 
אירועים עסקיים באולמות
בשונה מאירוע משפחתי התעריף לאירוע עסקי שונה מאירוע לאירוע. ניתן לראות באתר האינטרנט של אקו"םwww.Acum.org.il). את כל התעריפים ולקבל מידע מפורט בנושא.
נכון להיום, ניתן לשלם עבור אירועים עסקיים באמצעות המוקד הטלפוני בלבד. פרטים על סוגי האירועים העסקיים והתעריפים ניתן לקבל במחלקת אירועים עסקיים, תמי לוי בן הרוש 03-6113435).
 
ומה אקו"ם עושה עם התמלוגים?
כדי להבטיח חלוקת תמלוגים מדויקת אקו"ם נעזרת במומחים מתחומי המוסיקה השונים כגון: מוסיקה אלקטרונית, שירה בציבור, ריקודי עם, תקליטנים, מוסיקה עברית ולועזית ושידורי רדיו וטלוויזיה. כלכלנים וסטטיסטיקאים מנתחים את הנתונים שהעבירו מומחים אלו ובונים מודל סטטיסטי מורכב לפיו מועברים התמלוגים לאמנים.
 

את הרישיון ניתן לשלם במהירות ובקלות בכרטיס אשראי באתר אקו"ם או באמצעות נציגי השירות בטל: 03-6066225 (א'-ה' מ9:00 ועד 21:00).
 
 
יש לדאוג לקבלת רישיון לפחות כשלושה ימים לפני האירוע

 
0 תגובות