כל הדרך אל הרבנות

296
חתונה כמו כל חתונה, מתאפיינת במיליון ואחד סידורים, תכנונים, מחשבות, דיונים ורבבות של חברים שותפים. כמעט את הכל ניתן לעשות על ידי שיתוף מוחות פוריים, מקצועיים יותר או מקצועיים פחות ורק דבר אחד צריך לעשות
כל הדרך אל הרבנות
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!
חתונה כמו כל חתונה, מתאפיינת במיליון ואחד סידורים, תכנונים, מחשבות, דיונים ורבבות של חברים שותפים. כמעט את הכל ניתן לעשות על ידי שיתוף מוחות פוריים, מקצועיים יותר או מקצועיים פחות ורק דבר אחד צריך לעשות לבד, את סידורי הרבנות..
אורנה אוחיון


אחרי שהחלטתם על אולם וסגרתם תאריך ואולי עוד כמה פרטים מזעריים של תחילת הדרך עמוסת הסידורים, מגיע תורה של הרבנות. בעיקרון תיק ברבנות פותחים שלושה חודשים לפני יום החתונה, אך במקרים יוצאים מן הכלל, אותם אפרט בהמשך יש להקדים ולסגור פינות רבות לפני פתיחת התיק ברבנות.
לא תורה מסיני האומנם, אך גם לא ניתן להקל בזה ראש. הנה לפניכם כל מה שרציתם לדעת בנושא רבנות לפני חתונה ולא היה את מי לשאול.
אז קדימה חתן וכלה יקרים, נא לשמור על שפיות ולהישאר בהאזנה..

נתחיל בזה שאם גדלתם על קרקע אתיאיסטית, אתם מנוטרלים מכל עכבות ממושכות ואינכם זקוקים לאישור של אף אחד, מקסימום לקחת זוג חברים טובים ונאמנים שיקיימו עבורכם את טקס נישואיכם, באהבה ובהרמוניה שופעת, כאשר תפקידכם הצנוע יהיה להקריא הבטחות על גבי הבטחות אחד לשני, במלוא הרצינות ומלוא הכוונה. (עד שהחיים יפוצצו לכם את בועת הדבקות המתיקותית אחד בשני ותרצו קצת ספייס מן המושכות הרובצות על כתפיכם.. סתאאם אנחנו לא פה כדי לבאס אתכם לאחר הקראת הנדרים, לרוב מוותרים גם על החלפת טבעות ובשחרור מוחלט ואלגנטיות שיא, לרחבת הריקודים או החלפת רשמים עם חברים.
(איך העזתם לשבור כל חוקיות חברתית מתבקשת ולקיים את חתונתכם על פי עקרונותיכם וסגור ליבכם).

אם הניצוץ היהודי פעפע בכם מראשית הולדתכם ורצונכם העיקרי הוא לממש אהבתכם ולהתחתן כדת משה וכדין, תדבק לשונכם לחיקכם ותחול עליכם כל מסכת הרבנות המתבקשת, ללא שום פטור, מכל חתן וכלה.
לאחר בדיקה יסודית ומעמיקה וניסיון חד פעמי (החתונה שלי) בנושא, הריני לבשר לכם שהשד לא נורא כלל וכלל. נכון, יש לא מעט בירוקרטיות שילוו את התהליך, אך יחד עם זאת הוא מאוד ענייני ונותן לכם, מתחתנים טריים את החותמת החשובה ביותר, שתהפוך את הרגע לכשר ואמיתי, החותמת של אבינו שבשמיים.
שנייה לפני שאני שופכת בפניכם את החכימותי, מניסיוני הדל, אני רוצה לברך אתכם, חתן וכלה טריים, על החלטתכם להיכנס לברית הנישואין, שתהיה דרככם צלחה וברוכה וזוגיותכם בטוחה וממומשת ותזכרו תמיד,
נישואין גדולים הם לא בין הזוג המושלם, הם בין זוג לא מושלם הלומד ליהנות מההבדלים ביניהם..
ועכשיו יקירי להוציא עט ודף, הנה כל השלבים שעליכם לעבור בדרך לחתונתכם הקרבה, כדת וכדין (לא נשכח כמובן את משה):

קודם כל אם זאת החתונה הראשונה שלכם אז יש לכם לנוח על זרי דפנה (דפנה?? מי זאת דפנה?..) עד שלושה חודשים לפני מועד חתונתכם. תוקפו של תיק הרבנות הינו לשלושה חודשים בלבד ואם לא התחתנתם בשלושת החודשים הללו עליכם לפתוח תיק חדש. אם הינכם למודי ניסיון וזאת לא הפעם הראשונה שראיתם רב בחייכם ובכל זאת לא אבדה תקוותכם ואתם מנסים פרק נוסף בחיים, עליכם לבטל את התיק הקודם ברבנות ולפתוח דף נקי וחדש. אם קיים איזה שהוא ספק קטנטן לגביי יהדותכם יהיה עליכם להמציא (לא באמת להמציא, יותר לצלם ולהביא) מסמכים שונים המעידים על המגן דוד החקוק בדמכם. את כל אלה חובה לעשות לפני פתיחת התיק ברבנות, דהיינו לפני השלושה חודשים שלפני החתונה, משום שלעיתים זה לוקח זמן ובירוקרטיה מלבבת ומשמחת ובכלל לא מורטת עצבים.
שנייה לפני פתיחת התיק ברבנות צריך לעשות רגע של חושבים, באיזו עיר כדאי להירשם, אם אתם מאותה עיר, מה טוב, כל הסידורים מתבצעים במקום אחד ואם לא, רצוי לבחור מקום הקרוב אליכם פיזית על מנת ליעל ולזרז את התהליך. חשוב לשים לב שהעיר שבחרתם להירשם בה מונצחת לאחד מכם על גבי ספח תעודת הזהות שלו, כדי שלא תיקלעו לבירוקרטיה נוספת.

אם שניכם מאותה העיר, זכיתם בקיצור דרך נוסף ואם לא ישנה הסתעפות קלה אם נבחרה העיר של הכלה אז קיבלת פטור ועלייך חתן יקר להנפיק תעודת רווקות מלשכת הרבנות בעיר שלך וזה אומר כך: יש להצטייד בשתי תמונות פספורט עדכניות, תעודת זהות ושני עדים זכרים, אשר אינם קרובי משפחה שלך (ולא שוחדו בממון רב), כדי להעיד שהינך רווק יפה ומבוקש ולסיום לחפור בארכיון ולהוציא את תעודת הנישואין של הורייך, המעלה אבק ועובש.
כל התענוג יעלה לך 135 ₪ ותמחקי את החיוך כלה יקרה, כי אם נרשמתם בעיר של החתן כל הפרשה הנ"ל חלה עלייך!!
כעת אתם יכולים לצעוד בנחת ללשכת הרבנות, לקחת מספר ולהמתין שעות בתור עד לפתיחת התיק המבוקש כל כך (ואם הייתם בטוחים שבעונה זו של השנה אין כל כך הרבה מתחתנים.. אז זהו שלא, תמיד, תמיד, תמיד יש).
רשימת הציוד לו אתם נדרשים בפתיחת התיק הינו: תעודות זהות, שלוש תמונות פספורט כל אחד, תעודת רווקות + תעודת נישואין של ההורים במידה ואינכם יוצאי אותה עיר, שני עדים כשרים ואמינים והרבה שמחה בלב על כך שאם הולכים לממש את אהבתכם ואיחוד נשמתכם.
כל הסיפור עולה כ- 600 ₪ למעט חיילים, תלמידי ישיבה ועולים חדשים (דגש על חדשים) להם ניתנת הנחה משמעותית.

יד ביד ולב אל לב יצאתם מהרבנות וסיימתם, יותר נכון סיים החתן את הפרשה הזאת בחייו, הכלה, לעומת זאת מתחילה הסתעפות נוספת בכל העניין, שנקראת
"הדרכות כלה" (כאילו שהחתן לא זקוק להדרכה משמעותית איך להתנהל במערכת נישואין ואיך להתנהג לאשתו המיועדת, אבל נעזוב את זה כעת).
את הדרכות הכלה את עוברת אצל רבנית, מדובר במפגש עד שלושה מפגשים בהם את מקבלת הכוונה שוטפת בנושא האישה, הגבר והיהדות (אף על פי שנולדת לזה בשיא הטבעיות של היקום). בתום ההכשרה שתקבלי (אל תדאגי, אין מבחן בסוף), תעניק לך הרבנית אישור חתום על ידי הרבנות (את יכולה לקרוא לזה תעודה), שעברת בהצלחה את הדרכת הכלה ואת כשרה למהדרין עבור בעלך לעתיד. (האמת, מצאתי שם חכמה אמיתית בדברי הרבנית, אך לא הבנתי מדוע חוסכים פנינים אלו גם מהחתן, אמרתי נעזוב את זה לא?!)
בערך כשבועיים לפני מועד החתונה, עליכם להגיע שוב לרבנות, כדי לקחת את הכתובה המיוחלת, כתובה רשמית וחתומה על ידי הרבנות, שאתם כשרים להתחתן. לכתובה מצורף עותק נוסף אותו ממלאים ביום החתונה, עליו חותם החתן "ורוכש" אותך, הכלה, תמורת מיליוני שקלים.
הגיעה השעה, נגילה ונשמחה בה.. סוף כל סוף אתם אחרי החתונה, שמחים ועליזים עליכם להגיע שוב לרבנות, בפעם האחרונה ולקחת את תעודת הנישואין שלכם, האסמכתא החוקית, שמעידה בפני כל שאתם בעל ואישה כדת משה בישראל. כולולולולולולולולולולולולו...


"כל ששון וכל שמחה כל חתן וכל כלה"

0 תגובות