מידע חתונה אזרחית

796
בני זוג שהם יהודים מבחינת המדינה וההלכה לא יוכלו להתחתן בישראל אם הם מוגדרים על ידי הרבנות בתור פסולי חיתון, כגון נישואין בין כהן וגרושה או כהן וגיורת. גם נישואין של זוגות חד מיניים אסורים על פי ההלכה.
מידע חתונה אזרחית
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!

מידע חתונה אזרחית

במדינת ישראל רק  בני זוג השייכים לאותה עדה דתית יכולים להתחתן. כלומר בני זוג המשתייכים לעדות דתיות שונות, או כאשר אחד מבני הזוג או שניהם אינו משתייך לעדה דתית מוכרת בישראל (יהודים, נוצרים, מוסלמים ודרוזים), אינם יכולים להתחתן בשטח מדינת ישראל. למשל עולים רבים ממדינות חבר העמים יהדותם מוטלת בספק  ולכן אינם יכולים להתחתן בארץ.

בני זוג שהם יהודים מבחינת המדינה וההלכה לא יוכלו להתחתן בישראל אם הם מוגדרים על ידי הרבנות בתור פסולי חיתון, כגון נישואין בין כהן וגרושה או כהן וגיורת. גם נישואין של זוגות חד מיניים אסורים על פי ההלכה.

מבחינתם של זוגות אלה עריכת חתונה אזרחית בחו"ל  בקפריסין או בפראג, או הסכם נישואין הן הדרכים היחידות להינשא.

גם זוגות יהודים רבים הכשרים לחיתון על פי ההלכה בוחרים להינשא דרך חתונה אזרחית בשל חוסר רצון לערוך חתונה דתית אורתודוקסית בנוכחות רב, הגורם לדברי רבים לתחושה של כפייה דתית.

חתונה אזרחית היא בעצם הליך רישום פורמאלי המתקיים בהתאם לחוקי המדינה במסגרתה מתבצע הטקס.
לישראלים המושג חתונה אזרחית נשמע כמעט בלתי מושג, בלתי אפשרי,  ואפילו לא מקובל, שונה ואחר. אך זהו בעצם טקס שקורה בכל מדינה מתוקנת.
בהרבה ממדינות העולם החתונה האזרחית היא טקס קצר ופשוט מול פקיד עירייה, בנוסח יבש, ולפעמים בנוכחות אורחים מועטים ובלי חגיגה מסביב.
במדינת ישראל שבה טקס הנישואים המקובל הוא הדתי-רבני, חתונה אזרחית היא בעצם שם אחר לנישואים אלטרנטיביים, כלומר לעריכת טקס אישי, שאותו הזוג יוצר כרצונו. היא אינה מתנהלת לפי טקס ידוע מראש, שאת חלק ממילותיו אנחנו לא תמיד מבינים. הרבה מאוד טקסים אישיים נשענים על המסורת, משלבים אלמנטים מן הטקס הדתי אך כמובן נותנים לו משמעות אישית.
במדינות העולם בהן נהוגה חתונה אזרחית לצד טקס דתי בכנסיה למשל, החופש לבחור טקס כזה או אחר מקפל בתוכו את המהות של האדם כ"אזרח". אדם חופשי, שזכויותיו נשמרות: זכות הבעת הדעה, או זכות הביטוי, זכות החופש, הזכות לאושר ולהגשמה עצמית.
לזוגות נשואים כדת משה וישראל  יש הטבות כאלה ואחרות - בלקיחת משכנתא, בנקודות זיכוי במס הכנסה ועוד. אלה לא ניתנים בישראל לנישאים בחתונה אזרחית.
לגבי חתונה אזרחית בחו"ל, מדינת ישראל מכירה בנישואים של מדינות מסוימות (קפריסין למשל). אך יש לזכור, שכאשר מדובר בבני זוג יהודיים, שנישאו  בחתונה אזרחית בחו"ל מעוניינים להתגרש בישראל, יהיה עליהם לעשות זאת רק באמצעות הרבנות הראשית, כי היא המוסד היחיד המוסמך לגרש בין בני זוג ישראלים יהודים.

 

0 תגובות