טבעות נישואין וטבעות אירוסין -מה צריך לדעת

323

ללא ספק הרגע או לפחות אחד הרגעים, המרגשים ביותר, אפשר לומר המשמעותי ביותר, בכל אירוע ואו חתונה הוא הרגע בו החתן אוחז בידה של הכלה ועונד בחגיגית את הטבעת על אצבע המורה ביד ימין.
 

טבעות נישואין וטבעות אירוסין -מה צריך לדעת
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!

מחפשת תכשיטים לאירועים

ללא ספק הרגע או לפחות אחד הרגעים, המרגשים ביותר, אפשר לומר המשמעותי ביותר, בכל אירוע ואו חתונה הוא הרגע בו החתן אוחז בידה של הכלה ועונד בחגיגית את הטבעת על אצבע המורה ביד ימין.

רוב החתנים נעזרים ברב וחוזרים אחריו: "הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל".
חשוב לזכור, האמת שהטבעת שמעניק החתן לכלה יכולה להיות גם מטבע, גביע או כל חפץ אחר בעל ערך "שווה-אגורה", כמו שנאמר ונכתב במקורות  אך כידוע, בתקופתינו, אין הבדל בין העדות, ומקובל שהחתן מעניק בטבעת.

לידע כללי המסורת היהודית אומרת שהחתן צריך לקדש את הכלה עם טבעת פשוטה ועגולה, שהוא רכש אותה בעצמו.
אבל במילים אחרות: אין כל מניעה לקדש את הכלה בכל חפץ שווה ערך ,נשמע מופרך, אבל על פי המסורת היהודית, טבעת נשואים צריכה להיות עשויות מקשה אחת, חלקה וללא ערבוב חומרים. כלומר טבעת חייבת להיות עשויה מחומר אחד בלבד לרוב עשויה מזהב בצבע צהוב, אך בשנים האחרונות נוספו גם צבעי הלבן והכסף. ושימו לב: על פי המסורת היהודית חל איסור מוחלט על שיבוץ אבנים או יהלומים על גבי הטבעת.

לאיסור הזה יש הסבר ברור וחד משמעי במסורת היהודית ומטרתו היא לא "לסנוור" את עיני הכלה ולהסיט את מחשבתה מהעיקר (הנישואין) אל תפל (ערך הטבעת).

הכוונה המסתתרת מאחרי ההלכה הנ"ל היא לא לתת חשיבות יתר לערכה החומרי של הטבעת על מנת להתמקד בערכו המוסרי של המעמד המחייב.

ויש גם סיבה נוספת והיא חברתית. חכמינו זיכרונם לברכה, ביקשו במגבלה שציוו לטשטש עד כמה שניתן את ההבדלים בין עשירים לעניים. במילים אחרות: למנוע מצב בו חתנים בעלי היכולת יוכלו לבטא את עושרם בהענקת טבעת משובצת ביהלומים או אבנים טובות.

סמליותה של הטבעת כוללת בתוכה הן דימוי של הכתרה וכבוד-מלכות והן דימוי של קשירה בכבלי הזוגיות והצטרפות כחוליה בשרשרת הדורות. מעגליותה של הטבעת מסמלת את מעגל החיים, בדומה לסמלים עגולים אחרים, המשמשים בטקסים יהודיים של לידה ופטירה. בכל מקרה, מדובר באקט המסמל את השלמות ומעידה על העובדה שהאישה נשואה.

בימי המשנה והתלמוד עמדה תקופת האירוסין על כשנה. בימי הביניים תקופה זו צומצמה לדקות אחדות בלבד, בעיקר בשל מקרים בהם בחרו חתנים שלא לממש את מחויבותם כפי שבאה לידי ביטוי בטקס הקידושין אירוסין והשאירו את הנשים בעגינות.

מאז התאחדו טקסי הקידושין והנישואין לטקס אחד עם הינומה וחופה כפי שאנחנו מכירים אותו כיום. בעקבות השינוי הזה הצטמצם גם טקס הקידושין-אירוסין והוא בא לידי ביטוי בהענקת-ענידת טבעת פשוטה שבאה במקום הכסף.

על פי המסורת היהודית רק הכלה מקודשת בטבעת תחת החופה, אך יש כאלה בין החתנים המבקשים לשמור על הצביון המסורתי ובמעמד כיסוי פניה של הכלה הם מעניקים לה גם "בונוס" - טבעת נוספת, טבעת המשובצת ביהלומים או אבנים טובות אחרות.

על פי המסורת החתן אינו מקודש בטבעת במהלך טקס הנישואין-קידושין, אך בעידן המודרני מקובל יותר ויותר שגם הכלה מקדשת את החתן והיא, בדיוק כמוהו, עונדת לו טבעת נישואין.

חוסר בהירות בנושא הביא לכך שלא מעט רבנים אינם מאפשרים הענקת טבעות נישואין או טבעות אירוסין על החופה, כדי למנוע הבנה לא נכונה של האירוע. יש אחרים שכן מאפשרים זאת, אולם מקפידים שהדבר ייעשה לפני החופה (למשל בשעת כיסוי ההינומה), או בסוף החופה (לפני או אחרי שבירת הכוס) ולא מיד אחרי הקידושין. בדרך כלל, כך מסתבר, מקפידים רבים מחמירים אלה ללוות את הפעולה במשפט המסביר כי אין מדובר בקידושין הדדיים אלא בהענקת מתנה.

לגבי ענידת טבעות אירוסין בכלל וטבעות בכלל ( כולל טבעות נישואין ), אין משמעות הלכתית אלא חברתית בלבד. טבעת, גם על יד האיש וגם על יד האישה, מסמלת בחברה את העובדה הפשוטה שהאדם העונד את הטבעת נישואין הוא נשוי.

קהילות רבות מוצאות עניין להכריז על כך כדי להדגיש את המחויבות של הצדדים זה כלפי זה, אולם כאמור אין חובה הלכתית לענוד את הטבעת לא לאיש ולא לאישה.

רצוי להזמין טבעת נשואים לפחות חודש מראש כדי שיהיה ניתן להתאימה למידה הרצויה. כדאי לוודא כי טבעת נישואין מושחלת בקלות מעבר לפרק האצבע התחתון ושאינה צמודה מדי לבסיס האצבע, וזאת על מנת שלא תלחץ טבעת נישואים על האצבע במקרה של שינויי טמפרטורה, המשפיעים על רוחב האצבע.

זוגות רבים מעדיפים לקנות שתי טבעות נשואין זהות, הנעשות בעבודת יד, ייחודיות שאין שני להן. היתרון בזה הוא בגמישות המתאפשרת בשלב העיצוב ובאיכות המוצר המתקבלת בסוף התהליך. זהב שנרקע ועוצב בעבודת יד הוא לעיתים איכותי יותר מאשר זהב שעבר תהליך יציקה וההבדל ניכר בדרך כלל בתוצאה הסופית גם לאחר שנות שימוש ארוכות. ניתן לשבץ טבעת נישואין ביהלומים ואבנים שונות לאחר החתונה.

אם בעבר הגברים היו נרתעים מהמחשבה לענוד טבעת נישואין , בשנים האחרונות יש דרישה לטבעת נישואין מיוחדות בעיצוב אישי לפי טעמו של החתן, בדרך כלל בזהב לבן או פלטינה ולאחרונה אף רחבות יותר ממה שהיה נהוג בעבר.

טווח המחירים של טבעת נישואים נע בדרך כלל בין 500 ₪ ל- 5000 ₪ וחשוב לציין כי דרגת טוהר הזהב של ה תכשיטים נמדדת ביחידות קארט הנעות בין 9-22 כאשר 24 זו דרגת הטוהר המוחלטת.

מושגים קשורים: חופה, טבעת נישואין, המלצות
• מבחינת הצבע: יש טבעות עשויות זהב צהוב, לבן או אדום, ויש עיצובים שמשלבים בין צבעים.
• אמנם הטבעת צריכה להיות מיקשה אחת, אבלאין בעיה לחרוט או ליצור תבליטים כחלק מהטבעת.
• שלוש טבעות שונות: יש אפשרות שהטבעותיהיו באמת מחוברות ויש עיצובים של שלוש טבעות נפרדות שמשלימות זו את זו. בפועל הרבמקדש על אחת מהן ולאחר החופה מוסיפים את השתיים הנותרות.
• טבעת עגולה, פשוטה ודקה: בדרך כלל שמים על אותה האצבע עםטבעת האירוסין שנותנת את הנוכחות.
• נשים רבות שרוצות טבעת נישואין משובצת מצאו פתרון יצירתי: להתקדש בטבעת עצמה מתחת לחופה, ולאחר החופה לשבץ אותה באבנים.

מה עם הגבר?
בעבר היה מקובל פחות שגברים יענדו טבעת נישואין , אבל בשנים האחרונות התופעה הופכת להיות נפוצה יותר ויותר. מטבע הדברים טבעות לגבר הן עגלות ודקות יותר משל האישה.
הצבע המקובל יותר הוא זהב צהוב אך גם זהב לבן לא נראהחריג במיוחד.

המחיר
הטבעת חייבת להירכש בכסף שהחתן הרוויח בעצמו. בעידן שלנוכשהרב שואל אתה עדים האם הטבעת שווה פרוטה - כולנו מגחכים בשקט. טבעת נישואין עגולה ופשוטה עולה מאות שקלים בודדים יחסית, טבעת מעוצבת יכולה להגיע לאלפי ועשרות אלפי שקלים, כך שאתהפן הזה של הטקס אנחנו מקיימים למהדרין.

תחזוקה
כדי לשמור על שלמותה טבעת והברק כמובן מומלץ שלא להסתובב עם הטבעת בבית. אם רוצים לנקות את הטבעת אפשר לתת לניקוי והברקה אצל צורף. אפשרות נוספת היא להשתמש "בתרופות סבתא" ולנקות עם אלכוהול או מים עם אבקת כביסה שמרתיחים יחד.

מידת טבעת הנישואין
אף אחת מאיתנו לא רוצה להגיע לשבוע של החתונה בלי שהטבעת תהיה מוכנה. כדי למנוע לחצים מיותרים כדאי להגיע מספיק זמן מראש (עדיף מוקדם מידי מאשר מאוחר) וכמובן להקפיד שהטבעת מושחלת בקלות מעבר לפרק האצבע התחתון, כדי שלא תלחץ אם האצבעות מתרחבות, במזג אוויר חם למשל.

בכל מקרה אין מה לדאוג - במהלך השנים אם האצבעות מתרחבות אפשר להרחיב את הטבעת, בדרך כלל כחלק משירות ללקוח או תמורת סכום סמלי.

העיצוב
רובינו רוצות טבעת מיוחדת, צריך גם לקחת בחשבון טבעות נישואין עשויות מיקשה אחת , לא משובצות או מרוקעות, ועשויות ממתכת אחת, אפשר במספר גוונים, אין או איסור ממשי לשבץ את הטבעת באבן, אך רוב טבעות הנישואין הן ללא אבנים.

כרוצים לבדוק עיצובים של טבעת נישואין חשוב לשים לב לכמה פרמטרים שכל אחד מהם יכול היות מיוחד בפני עצמו.

אז איך גורמים לטבעת להיראות יפה, למרות שטבעת היא בדרך כלל עגולה, יש גם טבעות מרובעות שנותנות מראה שונה ומיוחד ובנוסף הן לא מסתובבות על האצבע ומאד נוחות. כך על פי המסורת היהודית, החתונה הייתה מחולקת לשני שלבים שונים, שהיו נפרדים האחד מהשני. השלב הראשון היה הקידושין שלב השני היה שלב החתונה עצמה.

בתקופות הקדומות טקס הקידושין-אירוסין (המעמד בו מתחייבים בני הזוג האחד לשני) היה מתבצע בשלוש שיטות: בכסף (במסירה חפץ השווה כסף) בשטר או בביאה.
 

0 תגובות