אהבה ממבט ראשון - לא מה שחשבתם

710
מחקר חדש קובע: אהבה ממבט ראשון לא באמת קיימת במציאות. אז מה כן?
אהבה ממבט ראשון - לא מה שחשבתם
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!

האם אהבה ממבט ראשון קיימת באמת? מחקרים חדשים טוענים שזה לא בדיוק מה שחשבתם וחושפים עוד כמה נתונים מפתיעים על הביטוי שנמצא איתנו כבר שנים רבות.

לפי סקר שנערך לאחרונה בארה"ב, כמעט 60% מהאוכלוסייה טוענים כי הם מאמינים באהבה ממבט ראשון ואחד מתוך שלושה אנשים מדווח שהוא או היא חוו זאת לפחות פעם אחת בחייהם. האמת, הנתון לא מפתיע כלל בהתחשב בזה שהספרות גדושה כבר מאות שנים בסיפורי אהבה ממבט ראשון והאומנות, הסרטים והתקשורת מעלים על נס את צורת האהבה הזו.

הסיפורים על בני זוג שנפגשו בוקר בהיר אחד (או בליל קיץ זרוע כוכבים...), "נדלקו" האחד על השניה ורקמו סיפור אהבה מסעיר ומרגש, הפכו את המושג "אהבה ממבט ראשון" לכמעט מיתוס בקרב רבים. אפילו הנסיך הבריטי, הארי, סיפר לאחרונה בראיון שכשפגש את מייגן מרקל בפעם הראשונה, הוא ידע מיד כי היא האחת בשבילו.

איש לא יכול לערער על הקביעה כי אהבה ממבט ראשון, היא חוויה מסעירה ומרגשת. נשים וגברים, אשר חוו סוג קשר כזה, מעידים כי מדובר ב"טלטלה שאין עליה שליטה". אחרים הגדירו את התחושה כ"אופוריה משכרת".

אך האם זהו אכן "הדבר האמיתי"? האם זוהי אכן האהבה הגדולה לה כולם מייחלים? לא בטוח בכלל.

מחקר שנערך בשנת 2017 בהולנד ניסה לבדוק את המושג בעין מקצועית והממצאים שגילה הם די מפתיעים:

זאת לא אהבה, אלא "משיכה" ממבט ראשון

המחקר מצא שמה שאנשים רבים מתארים כאהבה ממבט ראשון הוא אינו אלא משיכה פיזית ראשונית ועוצמתית שהם מרגישים כלפי האדם שמולם. בשל המשיכה הראשונית אנו נוטים לייחס תכונות חיוביות אחרות לאדם השני ולכן מתחזקת אשליית ה"אהבה ממבט ראשון". החוקרים מצאו שקיים קשר ישיר חזק בין משיכה פיזית ראשונית לבין תחושת "אהבה ממבט ראשון", וכך לא ניתן להפריד בין שני הדברים.

גברים מדווחים על אהבה ממבט ראשון יותר מנשים

נשים, הקשיבו היטב – אחד מכל ארבעה גברים דיווח שחווה תחושת אהבה ממבט ראשון וזהו נתון גבוה הרבה יותר ממה שנשים דיווחו. המחקר מציע שהסיבה לכך היא שנשים הרבה יותר סלקטיביות מגברים בבחירת בן זוג לדייט וגברים יכולים לדווח שחוו את תחושת האהבה ממבט ראשון עם כמה נשים במקביל.

זו בדרך כלל לא תחושה משותפת לשני בני הזוג

החוקרים מצאו כי אהבה ממבט ראשון זו לרוב תחושה חד צדדית ונדירים המקרים ששני הצדדים מרגישים אותה יחד. אך עדיין, אותה תחושה חזקה של אחד מבני הזוג יכולה להשפיע על האדם השני ולגרום לכך שיאמין כי הוא חווה את אותה הרגשה גם כן.

לסיכום, נראה שהמושג "אהבה ממבט ראשון" הוא למעשה משיכה פיזית ראשונית וחזקה שגורמת לאחד הצדדים להיות פתוח לקשר עם הצד השני. כמו כן, זוגות רבים שמתארים שחוו זאת כשנפגשו לראשונה, בנו למעשה במהלך הזמן זיכרון מוטה של החוויה, שאומנם גורם לסיפור להישמע רומנטי מאוד, אבל אהבה ממבט ראשון לא באמת הייתה שם, אלא לכל היותר משיכה ממבט ראשון.

0 תגובות