תופעה: חקירות קדם נישואין

320
הסיפור מוכר והוא זכה לכיסוי תקשרותי נרחב: צעירה בת שלושים מנתניה הכירה כמה חודשים קודם לכן באינרנט גבר בשם יריב אשואל. בין השניים נוצר קשר שלימים הפל לקשר רומנטי לכל דבר. הצעירה הנתנייתית....
תופעה: חקירות קדם נישואין
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!
תופעה: חקירות קדם נישואין

הסיפור מוכר והוא זכה לכיסוי תקשורתי נרחב: צעירה בת שלושים מנתניה הכירה כמה חודשים קודם לכן באינטרנט גבר בשם יריב אשואל. בין השניים נוצר קשר שלימים הפל לקשר רומנטי לכל דבר. הצעירה הנתנייתית נשבתה בקסמיו של בן-זוגה, אשר סיפר לה, בין היתר, כי הוא אמור לקבל סכום כסף גדול ממשפחתו שחיה בחו"ל.

הקשר בין השניים הלך והתהדק והגבר עשה את המחווה המתבקש והציע לה נישואין. הנתנייתית השיבה ב"כן" רבתי. היא התעלמה מהעובדה שכל אותו פרק זמן היא הייתה זו שמימנה את מחייתו ועוד הלוותה לו כספים ('על חשבון' הכסף שהוא אמור לקבל), היא התעלמה גם מהעובדה שהיא הייתה זו שנאלצה לממן את כל הוצאות ה חתונה . האהבה עשתה את שלה והצעירה הנתנייתית לא הייתה מוכנה לחשוב פעמיים.
מי שהביטה כל העת מהצד ולא בדיוק 'קנתה' את הסיפור של החתן המיועד, יריב אשואל, הייתה אחותה של הכלה לעתיד. באחד הערבים הקלידה את שמו של החתן במנוע החיפוש באינטרנט "גוגול". למראה התוצאות – חשכו עיניה. לצד תמונה גדולה של החתן המיועד, היא מצאה פיסקה האומרת ""זהירות, בנות. הבחור בתמונה עוסק בהונאת כספים. שיטת הפעולה שלו היא לספר שהוא עשיר שגר באוסטרליה כמה שנים ושחלה לאחרונה, כדי לזכות לאהדה ואמון. מי שתכניס אותו אליה הביתה מסתכנת בגניבת רכוש".

optiontext


מכאן כבר התגלגלו הדברים במהירות. הצעירה הנתנייתית מיהרה להגיש תלונה במשטרה וממש ביום החתונה – מה שהיה אמור להיות היום המאושר בחייה - הוא נעצר.
הבעיה, כמובן, שלא תמיד ניתן להיעזר ב"גוגל". עם כל הכבוד וההערכה ל"גוגול" – לא כל אחד זוכה לאזכורים בו. כשמדובר ברצון לדעת "קצת יותר" על חתן מיועד, או כלה מיועדת, הפיתרון, כך מסתבר הוא משרד חקירות. בשקט, כמעט בסוד, הולכת וגדלה התופעה של הורים הפונים אל חוקר פרטי בבקשה לבצע בדיקה דיסקרטית על מי שאמור להפוך לבנם או לבתם. קשה אולי להאמין, אבל לעיתים מי שפונים לבקש חקירה שכזו הם החתן או הכלה העתידיים עצמם.

התופעה הזו של הורים הפונים למשרד חקירות כדי לברר מי באמת הוא החתן (או הכלה) המיועדים, רווחת מאוד בשנים האחרונות. הסיבה: השינויים שחלו במה שמכונה "דפוסי ההתנהלות הרומנטית" של הצעירים בימינו. הכוונה היא, בראש וראשונה, בשינוי שחל במה שמוגדר "המרחב הרומנטי".
"המרחב הרומנטי" העכשווי, כך מסתבר, הוא האינטרנט. חלק לא מבוטל של צעירים וצעירות נוהגים לגלוש באתרי ההיכרויות בחיפוש אחר בני זוג פוטנציאליים. רבים מהם גם מוצאים בני זוג. יש גם כאלה – כפי שמסתבר – שאפילו מוצאים בהם אהבה, המובילה בהמשך גם להחלטה להינשא.
מי שגולש באתרי ההיכרויות באינטרנט יודע גם שהפרופיל (הפרטים האישיים וכו') המופיע באתר משקף באמת ובתמים את המציאות. המטרה ברורה: הרצון להיות אטרקטיבי יותר ו'למשוך' אליו כמות גדולה ככל שניתן של בני/בנות זוג. יש כאלה הבוחרים להסתיר את עובדת היותם נשואים, אחרים מקזזים כמה שנים טובות מגילם, אחרים מעדיפים 'להעלים' את מצבם הפיננסי הרעוע, או את העובדה שהם הורים לילד או שניים וכו' וכו'.
מסתבר שגם כאשר הקשר כבר מתהדק – ונוצרת זוגיות לכל דבר – יש כאלה שאינם ממהרים לעדכן את בן או בת הזוג בנתונים האמיתיים. קל להבין את עגמת הנפש של חתן צעיר או כלה צעירה, המגלים רק אחרי החתונה פרטים "אפלים" על בן/בת זוגם.

הדילמה
------------

"חקירות קדם נישואין, בדיוק כמו חקירות כלכליות, באות למנוע נפילה בפח של אחד מבני הזוג הרוצים להינשא ואינם יודעים למעשה מאום על בן הזוג העתידי", אומר-מסביר החוקר הפרטי אברי סימון, "אין כל פסול בכך, בתנאי, כמובן, שהן מתבצעות באופן דיסקרטי. לכולם ברור שמוטב להיקלע לאי נעימות רגעית לפני החתונה, מאשר לסבול לאחר מכן לכל החיים".
רוב רובם של הפונים לחקירות קדם נישואין, הם הורים של אחד מבני הזוג. הם עושים זאת – ברוב המקרים – ללא ידיעת בנם או ביתם. "מדובר בהורים מודאגים החוששים שבנם או בתם יינשאו לנוכלים במקרה הגרוע, או סתם שקרנים, במקרה הפחות גרוע", כפי שמסביר החוקר הפרטי, "עם כל החשיבות שיש לאהבה בכל קשר זוגי, אמינות וכנות חשובה לא פחות. ההורים בסך הכל רוצים לבדוק אם לחתנם/כלתם לעתיד יש 'פינות אפילות'. מה לא לגיטימי בכך"?

אברי סימון מביא כדוגמא חקירה שביצע בהזמנת גרושה צעירה ממרכז הארץ. האישה, בראשית שנות השלושים בחייה, הכירה כמה חודשים קודם לכן גבר כבן ארבעים שהציג עצמו כגרוש בלי ילדים ואשר סיפר לה כי חזר שנה קודם לכן משהות של כמה שנים בצרפת ועתה הוא מנסה להשתלב מחדש בארץ – וזו גם הסיבה למצבו הכלכלי הרעוע.
העובדות שהציג החוקר הפרטי בפני הגרושה הצעירה אימתו את חשדותיה. מסתבר שאהוב ליבה, לו עמדה להינשא, שיקר לה לכל אורך החודשים שהכירו. החקירה העלתה כי הגבר היה נשוי כדת וכדין בצרפת ליהודיה מקומית ולבני הזוג נולדו במהלך שנות נישואיהם גם שני ילדים.

"ברור ומובן שהאישה קיבלה במפח נפש את נתוני החקירה, אך מאידך היא הבינה כי התוצאות העגומות חסכו לה שברון לב בעתיד", מספר החוקר הפרטי, "לעיתים, עם כל האי נעימויות הכרוכות בדבר, מוטב לחדעת את האמת מאשר להתעורר בוקר אחד ולגלות שהאיש שאתה חולק עימו את חייך הוא רחוק מלהיות האיש שהאמנת שהוא".
לא כולם מתלהבים, כמובן, מחקירות קדם נישואין – בעיקר אותם אלה אשר 'לטובתם', כביכול, מתבצעת החקירה. היו כבר מקרים בהם חתן או כלה התעלמו מתוצאות החקירה והחליטו ש"האהבה היא מעל לכל" ושגם אם בן או בת זוגם 'עיגלו פינות' והעלימו מהם מידע כזה או אחר – הם עדיין ראויים לאהבתם.

"אני לא מתערב, כמובן, מה עושים עם המידע שאני מביא", אומר-מסביר החוקר הפרטי, "כל אחד 'לוקח' את התוצאות למקום שהוא חושב לנכון. היה לי מקרה, לפני כחמש שנים, שהוריו של צעיר ביקשו שאבצע עבודה על צעירה שעמדה להינשא לבנם. הנתונים שמצאתי לא החמיאו במיוחד לצעירה, וזאת בלשון המעטה, אך הצעיר בחר להתעלם מהם ונישא לאותה צעירה. פגשתי לא מכבר את אחד מהוריו של אותו בחור, שסיפר לי כי שלמרות העבר הלא מחמיא של כלתו, היא ובנו חיים חיים מאושרים ביותר. לך תדע".
0 תגובות